28. novembril toimunud sordivaliku koosoleku otsusega võeti Eesti Sordilehte 4 uut Jõgeva Sordiaretuse Instituudis aretatud sorti: kartul “Reet”, suviodrad “Viire” ja “Leeni” ning aeduba “Lemmik”.

 “Reet” on keskvalmiv kartulisort. Sileda kollase koorega, madalate silmadega, helekollase sisuga, ümarovaalse kujuga (võib olla veidi lapik). Madalate silmade tõttu sobib tööstuslikuks koorimiseks. Redutseeritud suhkrute madalama sisalduse tõttu sobib friide ja krõpsude valmistamiseks. Hea lehemädaniku kindlusega.

Uus odrasort “Viire” on hilisepoolne, kõrgesaagiline, väga hea seisukindlusega, suure mahumassi ja keskmise tera suurusega. Taimed on veidi pikemad kui standardsordil “Anni”. Taimehaigustesse nakatub vähe.

 “Leeni” kuulub hilisepoolsete otrade hulka. Ta on suuresaagiline, seisukindel, suure mahumassiga ja suure teraga. Sort on 4-5 cm “Annist” pikemate taimedega. Taimehaigustesse nakatub vähesel määral. Lisaks tavaviljelusele soovitame sorti ka mahepõllumeestele.

 “Lemmik” on keskmise kõrgusega ja varajane põõsasaedoa sort. Kaun on pikk, kiuta. Kauna ristlõike kuju südajas, kauna sein küllalt paks ja lihakas. Maitse hea. Suure helepruuni teraga. Ületab nii saagilt kui ka varajaselt saagilt sorti “Vaia”.

Sortide võtmine Sordilehte annab seadusliku õiguse eelnimetatud sortide seemnepõlde sertifitseerida ja neid sorte ametlikult levitada nii Eestis kui teistes Euroopa Liidu maades. Kõik Sordilehe sordid on läbinud 2 aasta kestel riiklikud registreerimis- ja majanduskatsed ning on oma omadustelt võrdsed või paremad praegu Sordilehel olevatest sortidest.